Archives

Otto M. Urban

Kurátor Národní galerie Otto M. Urban se odborně věnuje modernímu a současnému umění, zejména otázkám spojeným s uměním přelomu 19. a 20. století. Studoval na FF UK v Praze, kde v roce 2000 obdržel doktorát z dějin umění. Vedle kurátorských a publikačních aktivit se také věnuje pedagogické činnosti. Od roku 2010 působí na pražské Akademii výtvarných umění, kde v letech 2012–1916 vedl Katedru dějin a teorie umění. Přednášel na University of Texas at Austin, The School of the Art Institute of Chicago nebo na pražské pobočce New York University. V letech 1994–1999 působil v redakci časopisu Umění/ Art (ÚDU AV ČR). V roce 2010 byl kurátorem velmi úspěšného mezinárodního projektu i knižní monografie stejného názvu Decadence Now! Za hranicí krajnosti. V roce 2017 se stal kurátorem Sbírky umění 19. století v Národní galerii Praha.
Číst více

EDNA KINBAKU.

Fotokredit: Henryk Mrejzek.

Když před několika lety hledala nick, které by oddělilo její veřejné virtuální aktivity od těch úchylných a k jejímu obrovskému překvapení se Edna nejen uchytila, ale také ji zůstala. Přilepila se ji na kůži a ačkoliv se její privátní a veřejný život už dávno protnuly, nemá důvody nadále tajit svou identitu.

Japonskému vázání se začala věnovat v zimě 2011. V průběhu roku 2013 se na české scéně začali pravidelně objevovat zahraniční hosté a v té době se formovala nejen ona, ale i další výrazné osobnosti české komunity.

Po roce nabitém vzděláváním, vstřebáváním informací a zkoušením nových věcí se dostala i k vystupování. V roce 2014 do Čech zavítala spousta zahraničních lektorů a to bylo její první setkání se zahraniční scénou a s lidmi, které do té doby znala pouze z doslechu. Kromě vystupování se v roce 2014 nadále věnovala vzdělávání, a to nejen jako student, ale také začala vyučovat na vlastních workshopech. Připojila se ke skupině organizátorů, kteří v Česku připravují workshopy a začala se podílet na akcích pořádaných Hellem (legendární tetovací, piercingové a body modifikation studio- hell.cz). Společně s realizačním týmem Hellu zorganizovali Rope Spirit, večer věnovaný shibari performancím. Tato akce se opakuje dvakrát do roka a kromě stálic české scény můžete na stage vidět i zahraniční hosty.

www.ednakinbaku.com
www.ropespirit.cz

Číst více

Freya.

Lucie Šídová je výkonná ředitelka, terapeutka, lektorka a koučka společnosti Freya, z.s.. Vystudovala obor Sociální práce a sociální politika na Univerzitě Hradec Králové. Úspěšně ukončila psychoterapeutick výcvik ve skupinové psychoterapii a základní výcvik v metodě biosyntéza, výcvik somatického koučování a krizové intervence. Nyní je frekventantkou druhé části psychoterapeutického výcviku biosyntézy, který se zaměřuje na práci s tělem.

Téměř polovinu svého života se věnovala práci v organizaci Rozkoš bez Rizika, která pomáhá ženám pracujícím v sexbyznysu. Působila tam jako streetworkerka, PR pracovnice, lektorka, projektová manažerka, koordinátorka a v neposlední řadě jako terapeutka a její výkonná ředitelka. Vždy se snažila propagovat a hájit práva těchto žen.

Je spoluautorkou tří publikací – Ze sexbyznysu na trh práce? (2013), Tak tohle ne! Analýza násilí v sexbyznysu a jeho řešení (2016) a Jde to i jinak! Analýza vztahů sexuální práce, zákonů a policie (2016), které jsou zaměřeny na výše zmíněnou tématiku.

Jako projektová manažerka vedla projekt Pomoc obětem sexuálního násilí, který otevřel v České republice téma sexuálního násilí (více o projektu: http://www.in-ius.cz/). Jeho zásadním výstupem byla kniha Sexuální násilí. Proč se nikdo neptá?

Je iniciátorkou projektu Právo na sex, jehož cílem bylo otevřít téma sexuální asistence v České republice a který získal Cenu publika Sozial Marie 2016 (více zde: http://www.sozialmarie.org/)

Působí jako dobrovolná terapeutka v projektu Sociální kliniky, nabízející terapeutické služby lidem, kteří je potřebují.

V současné době také provozuje soukromou terapeutickou praxi v Praze, kde se zabývá vztahy, tématy související se sexualitou, práci s traumatem, osobním rozvojem a dalšími oblastmi.

Dlouhodobě se zabývá tématem sexuality a vztahů osob s hendikepem, seniorů a seniorek. Má bohaté zkušenosti s řízením organizací a metodickým zaváděním nových služeb, proto pomáhá organizacím zavést do jejich praxe práci se sexualitou (Protokol sexuality aj).

Absolvovala školení k tématu vztahů, sexuality a sexuální asistence u zahraničních lektorů a lektorek organizace InSebe (stáže a školení ve Švýcarsku), dále u organizace SEHP, jež je považována za průkopnici práce v oblasti sexuality ve francouzské části Švýcarska, a u sexuální asistentky Niny de Vries; Nina je jednou z prvních sexuálních asistentek v Německu.

www.freya.live
www.facebook.com/Freya-vzdelavani-poradenstvi

Číst více

Riwaa Nerona.

Foto kredit: Lucie Kout

Riwaa Nerona je pro mnohé ztělesněním ženské krásy a noblesy. Od roku 2007 začala pod tímto pseudonymem publikovat své portrétní fotografie. Ve stejné době se začala věnovat také šití dámských, svatebních, ale třeba i pánských korzetů a tvorbě oděvních doplňků. Mimo to je i designérkou podvazkových pásů a spodního prádla. Korzety sama aktivně nosí v běžném životě. Jsou pro ni mnohem víc než jen prací a zálibou, je to životní styl. Učí korzety nosit ostatní a zajímá se o vše kolem jeho historie a nošení.

Sama Riwaa je také modelkou a pro své fotografie si ji vybrala například fotografka Luna Torr, Lucie Kout nebo fotograf Sachtikus. Zahrála si také roli ve studentském hororu Psychopompos.

Její korzety oblékají přední tanečnice české burlesky, účastní se aktivně módních přehlídek, jako je například L’Amour Night, kde od roku 2015 můžete každoročně vidět práci nejznámějších českých designérů módní scény ve stylu vintage, glamour.

Riwaa je také pořadatelkou vlastních akcí a přehlídek s lehce dekadentním nádechem, v minulosti jsem pořádala spolu s Therese Rosie La Femme, nyní každoroční Valentýn.

Ateliér Riwy najdete na Žižkově v Husitské ulici v Praze.

www.riwaa-nerona.com
www.facebook.com/korzety.riwaa.nerona
www.instagram.com/riwaanerona

Číst více

Exlibris.

V roce 1973 vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové, obor matematika, zeměpis. V roce 1989 dokončil doktorandské studium pedagogiky na Filosofické fakultě University Karlovy, kde v roce 1990 dosáhl titulu CSc. Habilitace z pedagogiky s titulem Doc. poté dosáhl v roce 2001 na Universitě Palackého v Olomouci.

Oblast svého profesního působení dělí na dvě významné oblasti, a to dějiny pedagogiky, pedagogiku, teorie výchovy a didaktiku. Jeho publikační aktivity však marginálně směřují i do jiných oblastí pedagogiky, z nichž některé mohou být chápány jako kontroverzní. Mimo jiné je autorem knih o sexu a erotice:

J. Obrátil – Komenský sexuální osvěty
Příspěvek k základům sexuální výchovy
Slovník frekventovaných pojmů k rodinné a sexuální výchově (spoluautor)
Toulky historií erotiky a sexu
Z dějin sexu a erotiky

Doc. PaedDr. et PhDr. Kamil Janiš, CSc. je také velkým sběratelem erotického umění a vlastníkem velké sbírky erotických ex-libris a hlavně ex libris K. J. Obrátila. Expozice této sbírky byla vystavována na mnoha místech.

https://www.kosmas.cz/autor/13419/kamil-janis

Číst více

Prague Fetish Weekend.

Foto kredit: Photoblack

Míla Bugtcher, vlastním jménem Miloslav Míka, je skutku renesanční člověk. Je zakládající člen studia Hell – tetovacího a piercingového studia, které vzniklo v Holešovicích v roce 2004. Tím, že k tělesným modifikacím přistupovalo po svém, se rychle stalo legendou. V roce 2009 se Hell rozšířil o pobočku Fallen Angel na Andělu s kadeřnictvím a beauty studiem. Kromě tetování a piercingu provádí i těžké tělesné modifikace, věnují se hook suspension (věšení na háky) a pořádají nejrůznější přednášky a akce, jako např. Prague Fetish Weekend, večer ženské smyslnosti a krásy L’Amour, akci určenou pro zájemce o bondage a shibari s názvem Rope Spirit nebo od roku 2019 dance party pro kinky příznivce s názvem Alterno.

Sám Míla je také piercer a modifikátor se specializací především na genitální piercing a beading.

Míla má titul Ing. z Vysoké školy finanční a správní v oboru marketing managementu, v běžném životě pracuje od roku 2001 v oboru IT a telekomunikaci.

Ve volném čase se věnuje hraní her na PC, střelbě, individuálním sportům a vzdělávání se v mnoha oborech, počínaje biologií, přes historii a jazyky až po astrofyziku.

Hudební vkus má poněkud nezvyklý a nejednotný, Vivaldi, Beethoven a Franz Schubert jsou v kombinaci se Sodomou Gomorou a Army of Lovers poněkud netradiční. Ze soundtracků je to hlavně Warcraft a Barbar Conan.

www.hell.cz
www.hellevents.cz
www.fetishweekend.cz
www.ropespirit.cz
www.lamournight.cz
www.nebulanight.cz
www.bugshop.cz

Číst více

Sex a erotika v dobách Karla IV.

Ilustrace: Dan Kurz.

Luboš Y. Koláček je básník a spisovatel (autor více než čtyřiceti knih); novinář (redaktor, reportér, šéfredaktor), dnes nezávislý publicista (dlouholetý člen Syndikátu novinářů ČR); filmový, televizní a rozhlasový scénárista; fotograf (dlouholetý účastník Czech Press Photo), herec a moderátor. Člen Evropského řádu rytířů vína (Ordinis Equestris Vini Europae). Svého času soukromý nakladatel (nakladatelství „Yetti“ Brno), dnes jednatel, šéfredaktor a spolumajitel pražského nakladatelství Bondy. Dlouholetý člen Syndikátu novinářů, Klubu autorů literatury faktu (KALF) a Obce spisovatelů ČR. Držitel prestižní ceny „Prémie Miroslava Ivanova“ (2008), opakovaně literární „Ceny E. E. Kische“, ceny „Nejlepší povídka roku 2013“ České společnosti Sherlocka Holmese, držitel Ceny Nadace Jana Bauera „Literární pohár Jana Bauera za rok 2017“ („…za knihu Sex a erotika v dobách Karla IV. s přihlédnutím k celé jeho dosavadní tvorbě“).

Jeho autorské básně vyšly v periodikách a sbornících (Stavitelé chrámu poezie, Řeka úsvitu, Almanach české poezie aj). Ve svých knihách vypráví o cestách po exotických zemích (Mexiko, Srí Lanka, Indie + návštěva Jeho Svatosti dalajlamy, Havaj…), jindy se obrací na fascinující domácí krajinu (České středohoří, Českosaské Švýcarsko, Český ráj, Podkrkonoší, Jizerské hory, Krkonoše); píše monografie neobvyklých osobností (Berija, Druhý muž Stalinovy diktatury: Génius zla nebo reformátor?; Plavba proti smrti. Napříč Atlantikem po stopách Alaina Bombarda; Svatý Jan Nepomuk Neumann, Hravý šoumen Jiří Císler, 13. komnaty Andreje Babiše). Je orientován na historii, mnohdy s přesahem do oblasti alchymie a magie, okultismu či tajemných pověstí a záhad všeho druhu (literatura faktu, románová trilogie s erotickým podtextem: “Císařovna musí zemřít”, “Utajený následník”, “Rosekrucián”; román s erotickým podtextem: “Božská královna prokletých Adamitů”, “Ďábel na Budyni”, “Poslední bere vše” aj.). Prestižní publikací je „Sex a erotika v dobách Karla IV.“ (2016), která vzbudila značný zájem obecné i odborné veřejnosti.

Vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, obor „filozofie – ekonomické vědy“. Paralelně studovanou Karlovu Universitu v Praze, obor „orientalistika-sinologie“ nedokončil. Posléze vystudoval Muzejní propedeutiku (2013) a svoji třetí VŠ, pětileté studium na FTVS Karlovy univerzity, obor „Jóga a jógová terapie, Indická filozofie; Speciální TV“, úspěšně dokončil roku 2017. Aktuálně studuje čtyřleté doktorandské studium filozofie na katedře filozofie PF UK v Praze.

www.nakladatelstvibondy.cz
www.facebook.com/nakladatelstvibondy

Číst více

Laboratoř evoluční sexuologie a psychopatologie.

Foto kredit: Henryk Mrejzek.

Mgr. Kateřina Klapilová Ph.D. je vedoucí výzkumné laboratoře Evoluční sexuologie a psychopatologie na Národním Ústavu Duševního Zdraví a vyučující na Fakultě Humanitních Studií Univerzity Karlovy. Již více než 10 let provádí základní výzkum lidské sexuality a o tomto předmětu také přednáší studentům. Je autorkou nebo spoluautorkou více než 30 odborných textů (převážně zahraničních).

Výzkumně se zabývá například měřením ženské (i mužské) sexuální reakce na videomateriály, erotické texty i řízenou imaginaci; výzkumem sexuálních fantazií; celonárodními výzkumy sexuálního chování; výzkumem vlivu antikoncepce na ženskou sexualitu a fungování partnerství; výzkumem parafilních preferencí (= deviace, poruchy sex. preference); sexualitou osob s psychiatrickým onemocněním. Věnuje se rovněž rozvoji preventivních programů pro nedelikventní osoby s parafilní preferencí. Ph.D. získala v  oboru lékařská psychologie a psychopatologie a je držitelkou certifikátu European Certified Psychosexuologist.

www.sexlabnudz.cz/klapilova
www.facebook.com/sexlabnudz

Číst více

Konsent.

Kredit: Dan Kurz.

JOHANNA NEJEDLOVÁ z Konsentu boří mýty a stereotypy o znásilnění a sexuálním obtěžování. Znásilnění totiž za svůj život zažije každá desátá žena. „Volíme různé prostředky – pořádáme debaty, přednášky, workshopy, točíme videa, mluvíme do médií,” říká Barbora.

K založení spolku ji vedl fakt, že se ženám příliš často říká, co mají dělat, aby je nikdo neznásilnil, ale málokdo říká možným pachatelům, že nemají znásilňovat. Společnost si podle ní totiž znásilnění pořád představuje jako něco, co spáchá úchyl v parku. Tak se to ale děje jen v minimu případů. Konsent se také věnuje vzdělávání dospívajících v rámci sexuální výchovy. „Nejsme být průderní ani nechceme nikoho děsit, v podstatě dětem říkáme, že sex i flirtování je super, jen s ním musí obě strany souhlasit, “ dodává Johanna.

www.konsent.cz
www.kdyztonechce.cz

Číst více

Prague Burlesque.

Hudebník a režisér David N. Jahn se narodil 2.září 1975 v Curychu v rodině známého českého bubeníka Karla “Káši” Jahna. David Jahn je filmař, producent, muzikant a zakladatel pražské burlesky.

Studoval pražskou Akademii výtvarných umění, hrál v kabaretní revue Zlatá kozačka a v roce 2007 založil soubor Prague Burlesque, kterou dodnes produkuje a zároveň v jednotlivých představeních hraje a zpívá jako Sony Vargas. Prague Burlesque má v Praze dvě stálé scény a sice v Casino Royal a v Bar and Books. Prague Burlesque je však známá také v zahraničí, kam často vyjíždí na hostování.

Coby filmový producent a režisér se se svoji Deep Side Productions podílel na dokumentu o duchovním otci filmového Vetřelce s názvem H.R. Giger Revealed. Deep Side Productions dělají filmovou reklamu, hudební videoklipy a dokumentární filmy.

www.pragueburlesque.com
www.deepside.cz

Číst více

Rolovat nahoru